Foreign Members

 

Photo Name & Surname Field City Date of Election Department
Abaev Vasil † Linguist Moscow 28.06.1996 Department of Language, Literature and Arts
Andreev Lev † Botany Moscow 20.06.2002 Department of Agricultural Sciences
Assfalg Julius   †
Oriental Studies Munich 28.06.1996 Department of Language, Literature and Arts
Basov Nikolay   †
Physics Moscow 28.06.1996 Department of Mathematics and Physics
Bogolyubov Mikhail † Linguist Saint Petersburg 20.06.2002 Department of Language, Literature and Arts
Braun Jan  †
Oriental Studies Warsaw 20.06.2002 Department of Language, Literature and Arts
Buslaev Yuri † Physical Chemistry Riga 20.06.1996 Department of Chemistry and Chemical Technologies
Gamzatov Gaji † Literature Makhachkala 29.06.2010 Department of Language, Literature and Arts
Goldansky Vitali † Physical Chemistry Moscow 28.06.1996 Department of Chemistry and Chemical Technologies
Esbroeck Michel van  † Oriental Studies Munich 28.06.1996 Department of Language, Literature and Arts
Yanshin Alexander † Geology Moscow 28.06.1996 Department of Earth Sciences
Kadyshevsky Vladimir † Physics Dubna 20.06.2002 Department of Mathematics and Physics
Kostiuk Platon † Neurophysiology & Biophysics Kiev 28.06.1996 Department of Physiology and Medicine
Lefort Jacques † History Paris 28.06.1996 Department of Social Sciences
Lions Jacques-Louis † Mathematics Paris 28.06.1996 Department of Mathematics and Physics
Logunov Anatoly † Physics Moscow 28.06.1996 Department of Mathematics and Physics
Mayrhofer Manfred † Linguistics Vienna 28.06.1996 Department of Language, Literature and Arts
Marchuk Gury † Physics Moscow 28.06.1996 Department of Earth Sciences
Milanovskij Evgenij † Geology Moscow 20.06.2002 Department of Earth Sciences
Mindeli Levan † Management of Science Development Moscow 28.12.2010 Department of Applied Mechanics, Machine Building, Energy and Control Processes
Mirzabekov Andrei † Molecular Biology Moscow 20.06.2002 Department of Biological Sciences
Mikhaelovsky Anatoly † Physics Moscow 30.10.2013 Department of Mathematics and Physics
Mojsisch Burkhard † Medieval Philosophy Bochum 20.06.2002 Department of Social Sciences
Nambu Iochiro † Physics Osaka 28.06.1996 Department of Mathematics and Physics
Prokhorov Yuri † Mathematics Moscow 20.06.2002 Department of Mathematics and Physics
Sargsyan Fadei † Radio engineering, automated control systems and computing techniques Yerevan 20.06.2002 Department of Applied Mechanics, Machine Building, Energy and Control Processes
Simonov Paul † Neurophysiology Moscow 28.06.1996 Department of Medicine
Skopenko Victor † Inorganic Chemistry Kiev 20.06.2002 Department of Chemistry and Chemical Technologies
Skorokhod Valerii † Material Science of Inorganic Substances Kiev 02.04.2015 Department of Chemistry and Chemical Technologies
Frolov Konstantin † Machine Building Moscow 28.06.1996 Department of Applied Mechanics, Machine Building, Energy and Control Processes
Sharashidze George † Kartvelology Paris 28.06.1996 Department of Language, Literature and Arts
Shakhtakhtinsky Torgul † Petroleum Chemistry and Chemical Technology Baku 20.06.2002 Department of Chemistry and Chemical Technologies
Schmidt Karl Horst † Kartvelology Bonn 28.06.1996 Department of Language, Literature and Arts
Khain Victor † Geodynamics and Global Tectonics Moscow 28.06.1996 Department of Earth Sciences
Jobadze Vakhtang † History California 28.06.1996 Department of Social Sciences
Hummel Gerdt † Theology California 28.06.1996 Department of Social Sciences